O nás

  

      Volám sa Ľuboš Juhás narodil som sa v roku 1971 v Trnave a od roku 1990 so členom Poľovníckeho združenia Parná Trnava – Biely Kostol v ktorom som člen výboru vo funkcii kynologický referent a člen poľovníckej stráže.

      V Regionálnej organizácii Trnava som člen kynologickej komisie.    

      Od roku 1998 som sa začal venovať výcviku stavačov. Mojim prvým stavačom bola sučka Českého fúzača (ADA Plynár), s ktorou som absolvoval SV,JSS,FSS,LSS všetko v I. cenách

a štartoval som aj na Memoriáli Jozefa Kadleca kde sa nám nedarilo na dohľadávaní kačice. Nasledovalo obdobie kedy som predvádzal psov len na jarných a jesenných skúškach, pretože som nemal šťastie na kvalitných jedincov.

      Potom som získal od kamaráta Miloša Hletka sučku Nemeckého drôtosrstého stavača (BORA z Forgáczovho hradu) s ktorou on absolvoval SV,JSS,SCH NDS všetko v prvých cenách. Po týchto skvelých výsledkoch som ju pripravil FSS,LSS ŠVP ktoré sme skončili v prvých cenách. V ten istý rok som sa rozhodol štartovať na prvom ročníku MBZ na ktorom nám šťastie prialo, vyhrali sme ho a získali tak titul CACIT , CACT a Klubový víťaz. Na všetkých farbách bola vedená ako oznamovač.

      Po týchto úspechoch v roku 2000 som sa rozhodol založiť si chovateľskú stanicu z názvom od Juhása .Na tejto fene som odchoval dva vrhy.

 Medzičasom som sa venoval aj iným plemenám AP,NKS,MKS,NDS,ČF ktoré som pripravoval a predvádzal na JSS a FSS. Dostávali sa mi do rúk väčšinou pokazené a zradené psi s ktorými som sa veľa natrápil. Ľudia vás začnú posudzovať podľa predvádzaného psa a pritom nevedia v akom stave sa mi dostal do rúk. Nakoniec som sa rozhodol venovať len výcviku svojich psov a len Českých fúzačov. Náhodou som dostal trojročného fúzača s ktorým bolo treba urobiť VSS aby mohol ísť do chovu nakoniec sa mi sním podarilo spraviť ŠVP,LSS,VSS,MŠK všetko I. cenách . Po týchto úspechoch som sa rozhodol ísť za čakateľa na rozhodcu na posudzovanie SVS a JSS , čakateľstvo som úspešne ukončil záverečnou skúškou. Vroku 2011 som sa stal všestranným rozhodcom. Na výročnej členskej schôdzi v roku 2007  ma zvolili do výboru KCH ČF do funkcie výcvikára a v roku 2012 do funkcie Poradcu chovu, to ma zaväzovalo snažiť sa predvádzať Českých fúzačov na vrcholových podujatiach a tak ísť príkladom. V roku 2017 som sa rozhodol ukončiť členstvo vo výbore SKCHČF a tak nekandidovať na funkcie poradcu chovu a výcvikára klubu. A však zostávam naďalej členom klubu Čf a som nadelej nápomocný výboru klubu. Mojim cieľom je chov a odchov kvalitných jedincov hlavne po pracovnej stránke, propagácia  plemena ČESKÝ FÚZAČ.

 

 

Štandard ČF

Celkový vzhľad:
Stredne silný stavač, štvorcového rámca, u súk len o niečo málo dlhšieho. Udávaná hranica pomeru výšky k dĺžke je 9:10,

Charakteristika:
Má vrodené vlastnosti pre prácu v poli, v lese a vo vode, vrodenú odvahu na škodlivú zver, pritom je ľahko ovládateľný a prítulný k človeku,

Hlava a lebka:
Suchá, užšia a dlhá, vysoko zavesená na krku. Nosná časť je o niečo dlhšia ako časť lebečná. Chrbát nosa pripúšťa mierny klabonos. Čumák je širší, tmavohnedej farby. Pysky sú stredne vyvinuté, pričom horné pysky prečnievajú pysky spodné. V kútiku sa tvorí mierny záhyb. Prechod línie nosnej do čelnej tvorí mierne stúpajúci uhol. Nadočnicové oblúky sú zreteľné a výrazné, spôsobujú hranatosť hlavy. Očné jamky sú hlboké.

Oko:
Mandľového tvaru, musí byť vysoko vsadené, farby svetlo až tmavo hnedej.

Uši:
Vysoko nasadené, so širokým úponom. Dĺžka dosahuje do dvoch tretín lícnej časti.

Papuľa:
Silné čeľuste, s dokonalým nožnicovým záhryzom. Chrup je úplný, dobre vyvinutý.

Krk:
Stredne dlhý, suchý, v kohútiku vysoko nasadený, do trupu správne vsadený.

Predné končatiny:
Lopatka sa vyznačuje dobre vyvinutým svalstvom a je šikmo uložená. Predlaktie je kolmé s výrazným svalstvom. Laba je pevne uzavretá, prsty dobre klenuté, drápy tmavohnedej až čiernej farby.

Trup:
Oválny hrudný kôš, silné a pružné rebrá, šírka hrudníka je úmerná stavbe tela. Spodná časť hrudníka musí dosahovať úrovne lakťového kĺbu. Predhrudie musí byť dobre vyvinuté, hrudná kosť pri pohľade zboku musí výrazne dopredu vystupovať. Kohútik je výrazný, chrbát pevný, rovný, bedrá mierne klenuté, panva mierne spáditá, dostatočne široká a dlhá.

Zadné končatiny:
Široko postavené, dobre zauhlené, stehná široké. Laba takisto uzavretá, lyžicovitého tvaru, prsty dobre klenuté, drápy tmavohnedej až čiernej farby. Vlčie drápy sa odstraňujú.

Pohyb:
Mechanika pohybu končatín je pravidelná ako v kroku, tak aj v kluse. Pohyb musí byť priamy, výdatný, veselý, vyjadrujúci ušľachtilosť a živý temperament.

Chvost:
Je stredne hrubý, nasadený v rovine chrbta, nesený vodorovne, alebo len nepatrne hore. Skracuje sa o 3/5 dĺžky.

Osrstenie:
Srsť je trojakého typu:
· Podsada je mäkká, hustá, asi 1,5 cm dlhá. Zabraňuje prenikaniu vlhkosti ku koži. V lete skoro celá vypĺzne.
· Krycia srsť je 3-4 cm dlhá, mimoriadne tvrdá a rovná, dobre priliehajúca k telu.
· Pesíky sú 5-7 cm dlhé, tvrdé, výrazné predovšetkým na predhrudí, chrbte, slabinách a pleciach. Na zadnej strane končatín je srsť dlhšia a tvorí tzv. pero. Chvost nemá na spodnej strane tzv. kefku.
Osrstenie hlavy je na spodnej čeľusti a pysku dlhšie a mäkšie, čo vytvára typický fúz. Srsť na obočí je výrazná. Čelo, temeno a líca sú pokryté krátkou srsťou. Ucho krátkou a mäkšou srsťou.

Farba:
Beloš s hnedými platňami, alebo bez nich, hnedák s bielymi znakmi na hrudi, alebo bez nich.

Veľkosť:
Výška v kohútiku je u psov 60-66 cm, u súk 58-62 cm. Mimo toto rozpätie musí byť jedinec z posudzovania vylúčený.

Chyby:
Akékoľvek odchýlky od uvedených bodov musia byť posúdené vzhľadom ku štandardu.

Poznámka:
Psi musia mať dve zreteľné a normálne vyvinuté varlatá, úplne zostúpené v miešku.
Pôvodné znenie štandardu schválené valným zhromaždením 21.5.1963.